KOKOSOVÉ KULIČKY Z MRKVE A TIGERNUTS

Kokosové kuličky z mrkve a tigernuts

(AIP, paleo-friendly)

Máte chuť dát si něco sladkého? Připravila jsem si  pro Vás recept na mrkvové kuličky, které vytvoříte během deseti minut a bez výčitek si na nich pochutnáte.

Ano, skutečně se jedná o mrkev. Právě tato často opomíjená zelenina v tomto moučníku svou sladkou chutí výborně nahrazuje ovoce a spolu s kokosovým máslem a jemnou oříškovou chutí šáchororé mouky vytváří naprosto výjimečný dezert. Navíc mrkev je vynikajícím zdrojem  beta-karotenu, vitamínů a antioxidantů.

Tento dezert si mohou dopřát i ti, kteří jsou ve fázi eliminační diety, tedy i během AIP protokolu, jelikož neobsahuje obiloviny, mléčné výrobky a vejce.

K výrobě budeme potřebovat tyto ingredience:

  • 200 g čerstvé oloupané mrkve
  • 50 g šáchorové mouky (Tigernuts)
  • 50 g strouhaného kokosu
  • 50 g kokosového másla
  • 10 g kokosového oleje
  • 1-4 datle Medjool (kolik datlí přidáte, záleží opravdu na Vaší chuti)
  • 1 lžičku skořice
  • špetka zázvoru
  • strouhaný kokos na obalení

Do kuchyňského robotu vložte kousky oloupané mrkve a rozmixujte. Poté přidejte zbytek ingrediencí  a dobře rozmixujte v homogenní hmotu. Ze směsi tvarujte kuličky velikosti ořechu a obalte ve strouhaném kokosu. Hotové kuličky dejte chladit do lednice po dobu 1 hodiny.

A teď něco k použitým ingrediencím.

Jak už jsem zmínila výše, MRKEV je bohatá na spoustu minerálů jako je železo, vápník, hořčík, měď  a zinek, je bohatá na betakaroten (provitamin vitamínu A), antioxidant charakteristický svou oranžovou barvou, který přispívá k normální funkci imunitního systému  a je potřebný pro udržení normálního stavu pokožky a zraku. Tato zelenina je doslova nabitá živinami. Obsahuje rovněž vitamíny B, C, D, E.  Má protizánětlivé účinky a rovněž působí dobře k vytvoření  střevní rovnováhy. Při nákupu vždy sáhněte po bio kvalitě.

KOKOSOVÉ MÁSLO obsahuje kyselinu kaprylovou a laurovou, které působí antibakteriálně a antivirově.

ŠÁCHOROVÁ MOUKA nebo také TIGERNUTS, ve Španělsku známá jako CHUFA ´je bezlepková hlíza. Má lahodnou oříškovou chuť a díky vysokému obsahu vlákniny dostatečně zasytí a podpoří střevní peristaltiku. Je rovněž bohatá na spoustu minerálů jako např.  železo, draslík, měď, hořčík a fosfor.

Zaujal Vás tento recept? Tak neváhejte a pusťte se do to! Věřte, že připravíte nejen skvělý dezert, ale současně i svačinku, která Vás dostatečně zasytí a dodá potřebnou energii a současně nezbytnou vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *